Zmiana minimalnego wynagrodzenia
Zmiana minimalnego wynagrodzenia – jak wzrośnie koszt utrzymania pracownika?
18 grudnia, 2023
Efektywne zarządzanie fakturami
Efektywne zarządzanie fakturami – poznaj najważniejsze wskazówki!
18 stycznia, 2024

Czym jest i na czym polega amortyzacja środków trwałych?

Wiele wydatków, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, ujmowane są w kosztach firmy. Jednym ze sposobów obniżenia podatku jest amortyzacja środków trwałych. Jednak nie obejmuje ona całego posiadanego majątku podatnika. Warto zatem wiedzieć, co dokładnie podlega amortyzacji.

Na czym polega amortyzacja środków trwałych?

Amortyzacja środków trwałych to systematyczne i stopniowe zużywanie składników majątku. Termin ten odnosi się do zmniejszenia wartości rzeczy w danym czasie, które następuje poprzez czynniki ekonomiczne bądź jego użytkowanie. Amortyzacja umożliwia określenie aktualnej wartości konkretnego środka trwałego.

Amortyzacja środków trwałych jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w danym okresie, dzięki czemu zmniejsza się wysokość podatku dochodowego do odprowadzenia. Co ważne, pierwszych odpisów amortyzacyjnych można dokonać najwcześniej w miesiącu, który następuje po przyjęciu danego środka trwałego do użytkowania. Wyjątek stanowi amortyzacja jednorazowa, zezwalająca na ujęcie odpisu amortyzacyjnego w miesiącu, w którym nastąpiło przejęcie środka trwałego. Z kolei koniec następuje w chwili zrównania odpisów amortyzacyjnych z początkową wartością środka trwałego lub w przypadku sprzedaży czy likwidacji.

Co podlega amortyzacji?

Amortyzacji podlegają środki trwałe, których definicja została zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 22a ust. 1, która mówi, że:

“Amortyzacji podlegają środki trwałe, czyli rzeczowe składniki majątku, które są własnością bądź współwłasnością przedsiębiorcy. Przewidywany okres ich użytkowania jest dłuższy niż 1 rok i wykorzystywane są przez danego podatnika na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej bądź oddane do użytku na mocy umowy dzierżawy lub najmu.

To kompletne, zdatne do użytku:

  • budowle;
  • budynki oraz lokale będące odrębną własnością;
  • maszyny, urządzenia, środki transportu;
  • inne przedmioty.

Amortyzacja dotyczy także środków używanych w ramach leasingu finansowego.”

Od jakiej kwoty można amortyzować środki trwałe?

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się wówczas, gdy wartość początkowa środka trwałego bądź wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do użytkowania jest wyższa niż 10 000 zł. Warunkują to zapisy zawarte w art. 22f ust. 3 ustawy o PIT.

Metody amortyzacji środków trwałych

Do metod amortyzacji środków trwałych można zaliczyć:

Amortyzacja liniowa

To najczęściej wybierana przez przedsiębiorców metoda amortyzacji. Zakłada ona równomierne rozłożenie odpisów amortyzacyjnych w danym czasie, które ustalane są według stawki określonej w wykazie ustawy PIT. W tej metodzie koszty amortyzacji wyliczane są w indywidualny sposób przez każdego podatnika.

Amortyzacja degresywna

Metoda ta ma zastosowanie wówczas, gdy środki trwałe to urządzenia bądź maszyny z grup: 3-6 oraz 8 Kwalifikacji Środków Trwałych lub środka transportu (wyjątek stanowią samochody osobowe). Zakłada ona, że wraz z upływem czasu maleje użyteczność środka trwałego, co pozwala na zastosowanie wysokich odpisów przez pierwsze kilka lat. Co ważne, w roku, w którym roczne odpisy będą takie same jak odpisy metodą liniową, wówczas podatnik musi przejść z metody degresywnej na liniową.

Amortyzacja progresywna

Stanowi ona przeciwieństwo amortyzacji degresywnej. Metoda ta zakłada, że wartość środka trwałego wzrasta wraz z jego eksploatacją, np. ze względu na konieczność wymiany części bądź remontu.

Amortyzacja naturalna

Metoda ta zakłada, że zużycie środka trwałego jest zależne od stopnia intensywności jego eksploatacji. W związku z tym amortyzacja jest naliczana zgodnie z rzeczywistym zużyciem składnika majątku. Co ważne, wylicza się ją dla każdego miesiąca osobno, z uwzględnieniem wykonanej pracy przez dany środek trwały.

Amortyzacja jednorazowa

Z metody tej mogą skorzystać mali podatnicy oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności w danym roku podatkowym. Amortyzacja jednorazowa polega na zaliczeniu do kosztów wartości początkowej danego środka trwałego lub wartości niematerialnych oraz prawnych.

W przypadku wątpliwości dotyczących powyższych metod przedsiębiorcy mogą zdecydować się na usługi profesjonalnego biura rachunkowego. usługi księgowe lub biuro rachunkowe.

Jakie korzyści wynikają z amortyzacji środków trwałych i jak wpływają na zyski i podatki?

Prowadzenie działalności gospodarczej jest związane z systematycznym obowiązkiem odprowadzania należnych podatków. Z kolei podatek naliczany jest od zysku, a dokładniej od przychodów obniżonych o koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Amortyzacja pozwala zaliczyć dodatkowe opłaty na poczet kosztów, dzięki czemu można obniżyć podatek do zapłaty. Jest to popularna forma optymalizacji kosztów.

Amortyzacja środków trwałych nie jest skomplikowana, jednak należy uwzględnić wszystkie przepisy i kwestie prawne.

W razie wątpliwości warto skorzystać z usług księgowych lub skontaktować się z doradcą finansowym, by zyskać pewność, że amortyzacja zostanie przeprowadzona we właściwy sposób.

Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Księgowość – 661 018 881

Napisz do nas