zaległe składki zus
Jak są ściągane zaległe składki ZUS?
18 kwietnia, 2024
wpływ controllingu na efektywność finansową firmy
Jak controlling wpływa na wzrost efektywności finansowej przedsiębiorstwa?
16 maja, 2024

Zatrudnianie pracowników z zagranicy – sprawdź jakie są procedury?

W ostatnich latach w Polsce nastąpił wysoki skok gospodarczy, co spowodowało, że obcokrajowcy chętnie odwiedzają nasz kraj w celach turystycznych, jak również przyjeżdżają w poszukiwaniu zatrudnienia. Znaczny rozwój ekonomiczny przyczynił się do postrzegania Polski jako miejsca interesującego dla obywateli państw o niższym poziomie gospodarki. Stąd też notowany jest wzrost zatrudnienia obcokrajowców w naszym kraju.

Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia pracownika z zagranicy?

Zatrudnienie cudzoziemców wiąże się z określonymi korzyściami, do których zalicza się:

Pozytywny wpływ na gospodarkę – stała obecność cudzoziemców zwiększa ilość dostępnych pracowników, co przekłada się na konkurencyjność rynkową;

Uzupełnienie braków kadrowych w kluczowych branżach – najczęściej obcokrajowcy podejmują pracę w sektorach, w których brakuje pracowników, np. gastronomia, rolnictwo czy budownictwo. Tym sposobem pracodawca wywiązuje się terminowo ze swoich zleceń;

Wymiana doświadczeń i poglądów – zatrudnienie cudzoziemców pozwala na wzbogacenie zespołu w nową wiedzę, perspektywy czy poglądy. Przyczynia się to do szerszego spojrzenia na otoczenie czy dany problem. W ten sposób łatwiej znaleźć innowacyjne rozwiązania czy pomysły;

Szerszy zakres kompetencji – obcokrajowcy wnoszą do firmy swój zasób wiedzy i umiejętności. Często przekłada się to na lepszy kontakt z klientem z innego kraju oraz zrozumienie jego potrzeb;

Redukcja kosztów – cudzoziemcy zazwyczaj podejmują pracę za niższe wynagrodzenie niż ma to miejsce w przypadku Polaków. Przekłada się to na niższe koszty zatrudnienia dla pracodawcy;

Zatrudnienie bez skomplikowanych procedur – pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie obcokrajowców przy współpracy z agencją pracy, mogą liczyć na ograniczenie formalności z tytułu procesu rekrutacyjnego czy administracyjnego;

Możliwość poszerzenia rynku zbytu – zatrudnienie obcokrajowców to również zapewnienie umiejętności językowych, co umożliwia sprawną komunikację z klientami czy partnerami międzynarodowymi, dzięki temu można poszerzyć zasięgi firmy.

Jakie są różnice formalne podczas zatrudnienia pracownika z zagranicy?

Zatrudnienie obcokrajowca z Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nie wymaga dodatkowych formalności. Proces przebiega tak samo, jak w przypadku polskiego obywatela. Jednak kluczowe jest, aby pracodawca sprawdził ważność dokumentów przyszłego pracownika. Procedura wygląda nieco inaczej w przypadku cudzoziemców spoza UE i EOG. W tej sytuacji wymagane jest zezwolenie na pracę typu np.: A, B, C, D, E lub S. Legalne zatrudnienie będzie możliwe po zalegalizowaniu pobytu na terenie naszego kraju. Cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce, korzystając z wizy, paszportu biometrycznego lub zezwolenia na pobyt.

Przed rozpoczęciem pracy pracodawca musi:

  • zweryfikować ważność dokumentów uprawniających cudzoziemca do pobytu w Polsce;
  • sprawdzić tytuł pobytowy, uprawniający cudzoziemca do podjęcia pracy na terenie Polski;
  • sporządzić oraz przechowywać kopię dokumentu pobytowego przez okres wykonywania pracy.

Co ważne, umowa zawarta z cudzoziemcem musi zostać przetłumaczona na język dla niego zrozumiały. Pracodawca zatrudniający obcokrajowca z UE lub EOG na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenie, wykonującego pracę na terenie Polski, zobowiązany jest do zgłoszenia podwładnego do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ciągu 7 dni od rozpoczęcia współpracy.

W przypadku cudzoziemców pochodzących spoza UE i EOG, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy Polska ma podpisaną umowę o zabezpieczeniu społecznym z krajem pochodzenia obcokrajowca. Jeżeli nie, to zastosowanie będą miały polskie przepisy odnoszące się do obowiązku podlegania ubezpieczeniom. W tym przypadku również należy zgłosić podwładnego do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ciągu 7 dni od rozpoczęcia współpracy.

Czym różni się procedura pomiędzy zatrudnianiem pracownika z Unii Europejskiej oraz z kraju nienależącego do UE?

Zatrudnienie obcokrajowca wiąże się z określonymi formalnościami. Ich zakres w dużej mierze zależy od narodowości przyszłego pracownika:

Obywatel państwa znajdującego się w Unii Europejskiej

W tym przypadku zatrudnienie nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Nie będzie potrzebna wiza oraz zezwolenie na pracę.

Obcokrajowiec z kraju, który należy do EOG

Warunki zatrudnienia są zbliżone do tych, które obowiązują obcokrajowców z Unii Europejskiej. W tym przypadku również nie jest wymagane zezwolenie na pracę.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną

Procedura zatrudnienia polega na powiadomieniu właściwego powiatowego urzędu pracy o tym fakcie w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia pracy. Co ważne, pobyt w Polsce musi być zgodny z prawem.

Cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej oraz EOG

W tym przypadku konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy, jak również zezwolenia na pracę. Co ważne, dla obywateli Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy istnieje procedura uproszczona. Oznacza to możliwość zatrudnienia obywateli z tych państw bez zezwolenia na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jednak należy mieć na uwadze, że warunkiem jest wpisanie przez Powiatowy Urząd Pracy oświadczenia o powierzeniu wykonania pracy cudzoziemcowi.

Niezależnie od narodowości zatrudnionego pracownika kluczowe jest dopełnienie wszystkich spraw formalnych, kadrowych, jak i rozliczeniowych. Warto zatem skorzystać z usług outsourcingu kadrowo-płacowego w biurze rachunkowym GIAX. Prawidłowo prowadzona dokumentacja pozwoli zarówno uniknąć wszelkich nieprawidłowości, jak i ewentualnych kar za niedopełnienie formalności.

Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Księgowość – 661 018 881

Napisz do nas