Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy
Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy?
21 marca, 2024
zaległe składki zus
Jak są ściągane zaległe składki ZUS?
18 kwietnia, 2024

Płynność finansowa firmy – co każdy przedsiębiorca musi o niej wiedzieć?

Każde przedsiębiorstwo powinno dysponować odpowiednim zapleczem pieniężnym. Płynność finansowa stanowi jeden z najistotniejszych filarów, na którym oparte jest funkcjonowanie danej firmy. Utrzymanie jej na wysokim poziomie przekłada się na optymalne prosperowanie przedsiębiorstwa, natomiast jej pogorszenie może skutkować niewypłacalnością bądź upadłością.

Czym jest płynność finansowa firmy?

Płynność finansowa to zdolność przedsiębiorstwa do terminowego i bieżącego opłacania wszelkich zobowiązań, w tym zapłaty za faktury, wypłacenie wynagrodzeń, pokrycie wierzytelności, spłacenia należności oraz zakup niezbędnego sprzętu czy usług, potrzebnych do prowadzenia działalności. To również zdolność przedsiębiorstwa do szybkiego przekształcenia aktywów w gotówkę i pokrywanie krótkoterminowych zobowiązań.

Jakie są rodzaje płynności finansowej?

Płynność finansowa dzieli się na trzy rodzaje:

Płynność majątkowa

Dotyczy możliwości wymiany aktywów na środki pieniężne w jak najkrótszym czasie. Im wyższy majątek może zostać przekształcony, tym większa jest płynność finansowa.

Płynność majątkowo-kapitałowa

To zdolność do opłacenia wszelkich zobowiązań w określonym terminie, jednak wymagalność nie przekracza 1 roku. Płynność majątkowo-kapitałowa dotyczy zarówno faktur, jak i wynagrodzeń dla pracowników czy innych opłat, które dane przedsiębiorstwo musi uiścić.

Płynność przepływów pieniężnych

Dotyczy możliwości zakupu niezbędnych towarów bądź usług przez dostępne środki finansowe. To także zarządzanie kosztami i wpływami, jak również potencjalnym ryzykiem związanym z nieodpowiednim gospodarowaniem majątkiem.

Od czego zależy płynność finansowa?

Płynność finansowa zależy od wielu czynników i jest zmieniającą się wartością w czasie. Wpływ na jej kształtowanie ma:

  • płynność i struktura aktywów bieżących;
  • poziom zadłużenia przedsiębiorstwa;
  • wysokość długu;
  • długość cyklu operacyjnego w branży;
  • udział kapitału własnego;
  • bieżące zobowiązania krótkoterminowe;
  • warunki gospodarcze i rynkowe;
  • zarządzanie kapitałem;
  • koszty zatrudnienia kadry pracowniczej;
  • warunki współpracy z kontrahentami.

Przedsiębiorstwo powinno przede wszystkim dbać o płynność finansową poprzez przemyślane i odpowiednie zarządzanie budżetem i przyjęcie właściwej strategii, gdyż na te czynniki ma wpływ. Warunki gospodarczy i rynkowe bądź koszty zatrudnienia nie są zależne od przedsiębiorstwa.

Czym grozi utrata płynności finansowej?

Utrata płynności finansowej może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji, które będą miały długofalowy wpływ na działalność przedsiębiorstwa. Zatory płatnicze zazwyczaj powstają wskutek: znaczącego spadku obrotów, nawiązania współpracy z kontrahentami, którzy nie spłacają swoich zobowiązań w terminie lub wahania kursów walut.

Początkowo pojawiają się okresowo i już na tym etapie wymagają podjęcia stosownych działań. W przeciwnym wypadku spowodują reakcję łańcuchową. Na wczesnym etapie utraty płynności finansowej dochodzi do trudności w opłaceniu bieżących wydatków operacyjnych, co przekłada się na zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

W dłuższej perspektywie pojawią się dodatkowe problemy. Mowa tutaj o utracie zaufania ze strony kontrahentów, inwestorów czy dostawców, co spowoduje ograniczenie dostępu do różnych form finansowania, w tym kredytów handlowych. Będzie to miało również swoje przełożenie na reputację firmy i utrzymanie klientów, jak również pozyskanie nowych.

Postępująca reakcja łańcuchowa będzie prowadzić do konieczności sprzedaży aktywów po niższej cenie, w celu szybkiego pozyskania gotówki. W ostateczności przedsiębiorstwo stanie się niewypłacalne, co będzie skutkowało upadłością. Stąd też niezwykle istotny jest stały nadzór nad budżetem.

W jaki sposób przywrócić płynność finansową w przedsiębiorstwie?

Istnieją różne metody, które służą przywróceniu płynności finansowej. Do najczęściej stosowanych należą:

Restrukturyzacja firmy

Oznacza ona m.in. redukcję wynagrodzeń dla pracowników, zmniejszenie poziomu zatrudnienia, racjonalizację procesów produkcyjnych, sprzedaż składników majątku, pozyskanie inwestorów lub zmianę strategii marketingowej.

Kredyt

Pozyskanie dodatkowych funduszy poprzez zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu, jest możliwe jedynie w sytuacji nieznacznego osłabienia płynności finansowej, gdyż banki dokładnie analizują zdolność kredytową.

Rozsądne planowanie budżetu

Przemyślane wydatki oraz inwestycje są kluczowe dla płynności finansowej. Wskazane będzie ograniczenie części wydatków lub wyeliminowanie niepotrzebnych kosztów.

Obniżenie poziomu zasobów

Takie działanie pozwoli na pozyskanie dodatkowych środków i uregulowanie bieżących zobowiązań. Nadmiarowe zapasy surowców lub innych produktów, można spieniężyć lub wstrzymać się z ich zakupem.

Faktoring

To wskazane rozwiązanie dla firm, które wystawiają faktury z odległą datą płatności. W sytuacji, kiedy nie są one przeterminowane, wówczas firma faktoringowa może zdecydować się na ich odkupienie za określoną prowizję. Takie działanie pozwoli na szybkie pozyskanie funduszy.

Jak zapobiec utracie płynności finansowej firmy?

Chcąc uniknąć braku płynności finansowej, należy w odpowiedni sposób zarządzać przedsiębiorstwem. Istotne jest bieżące podejmowanie działań w ramach przemyślanego planu finansowania. Mowa tutaj o:

Weryfikacji kontrahentów

Nawiązanie współpracy z rzetelnymi kontrahentami stanowi podstawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. W tym celu kluczowa jest weryfikacja potencjalnych partnerów biznesowych. Niezbędne jest zatem sprawdzenie pozycji firmy pod względem finansowym, jak również przejrzenie ogólnodostępnych rejestrów, np. CEIDG, GUS czy KRD.

Kontroli płatności za faktury

Systematyczna kontrola płatności również jest niezwykle ważna. Warto na bieżąco analizować przelewy za zobowiązania, a w razie konieczności wysłać przypomnienie. W celu ściągnięcia należności można skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Nie należy dopuszczać do dużych opóźnień, zwłaszcza bez podjęcia stosownych kroków, gdyż brak uregulowania zobowiązań jest podstawowym czynnikiem utraty płynności finansowej.

Kredycie obrotowym

Stanowi najpopularniejszy sposób utrzymania płynności finansowej, ponadto usprawnia rozwój działalności gospodarczej. Kredyt obrotowy zazwyczaj przyznawany jest na okres 12 lub 36 miesięcy.

Utrzymanie płynności finansowej na odpowiednim poziomie wymaga systematyczności w podejmowaniu określonych działań. Chcąc mieć pewność, że wszystkie należności względem przedsiębiorstwa są terminowo regulowane, jak również firma dysponuje należytymi środkami, trzeba wdrożyć stały monitoring. W tym celu warto skorzystać z pomocy doradztwa finansowego w biurze rachunkowym GIAX. Specjaliści wskażą konkretne obszary, które wymagają należytej uwagi i stałej kontroli.

Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Księgowość – 661 018 881

Napisz do nas