Jak skutecznie zarządzać kosztami w firmie?
15 lutego, 2024
Bilans – jak prawidłowo go odczytać
Bilans – jak prawidłowo go odczytać?
18 marca, 2024

Jak przygotować się do audytu finansowego?

Audyt finansowy to proces weryfikacji finansów danej jednostki. Jego przeprowadzenie jest niezbędne w dużych przedsiębiorstwach oraz w celu pozyskania zaufania inwestorów czy zwiększenia efektywności. Tego rodzaju badanie dostarcza cennych informacji oraz konkretnych rozwiązań, które znacząco usprawniają funkcjonowanie firmy, poprzez wystrzeganie się ewentualnych nieprawidłowości.

Czym jest audyt finansowy?

Audyt finansowy przeprowadzany jest przez wykwalifikowane osoby tzw. audytorów. To rodzaj kontroli, której podlegają określone podmioty. Według obowiązujących przepisów tj. ustawy o rachunkowości badanie musi być przeprowadzone przez zewnętrzną firmę audytorską, która deleguje rewidentów do kontroli sprawozdań finansowych.

Art. 64 ust.1 ustawy o rachunkowości wskazuje podmioty, które podlegają obowiązkowi audytu zewnętrznego. Mowa tutaj o bankach, instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych czy spółkach akcyjnych. Dodatkowo badaniom podlegają także duże podmioty, które w poprzednim roku obrotowym spełniły 2 z wymienionych kryteriów;

  • średnioroczne zatrudnienie w firmie w przeliczeniu na pełen etat wyniosło co najmniej 50 osób;
  • suma aktywów wykazanych w bilansie na koniec roku obrotowego przekracza równowartość 2,5 mln euro;
  • przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów za rok obrotowy wyniosły co najmniej 5 mln euro.

Termin przeprowadzenia audytu musi umożliwić zatwierdzenie sprawozdania finansowego w określonym czasie. Zgodnie z przepisami procedura ta powinna być ukończona w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Innymi słowy, zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno odbyć się do 30 czerwca.

Jaki jest cel audytu finansowego?

Celem audytu jest potwierdzenie prawidłowości prowadzonej dokumentacji finansowej danej firmy bądź jednostki. Badanie ma za zadanie stwierdzić, czy sprawozdania są prowadzone w rzetelny i prawidłowy sposób. Dodatkowo audytorzy sprawdzają prawidłowość przedstawianych dokumentów względem sytuacji majątkowej oraz wyniku finansowego danego przedsiębiorstwa.

Przeprowadzenie audytu polega również na wychwyceniu ewentualnych błędów oraz wskazaniu obszarów, które wymagają poprawy. Sporządzone sprawozdanie będzie zawierało wytyczne, w jaki sposób zapobiegać błędom bądź jakie procedury należy wdrożyć, aby księgowość danej jednostki była prowadzona w bardziej rzetelny sposób.

Co zawiera audyt finansowy?

Jeszcze przed przystąpieniem do audytu firma musi dostarczyć rewidentowi wszystkie niezbędne dokumenty. Podstawową czynnością audytora jest zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym.

Pierwszym etapem audytu jest badanie środowiska kontroli wewnętrznej. W tym przypadku następuje szereg czynności kontrolnych, których celem jest sprawdzenie różnych aspektów związanych z praktyczną działalnością przedsiębiorstwa. Audytor weryfikuje dokumentację związaną z działalnością operacyjną danej firmy, jej obrotem oraz kontrolą aktywów, jak również obowiązkami nałożonymi na pracowników.

Kolejnym etapem jest identyfikacja procesów gospodarczych zachodzących w spółce wraz z ich opisaniem. To najważniejsza część badania ze względu na wynik audytu finansowego. Na tym etapie badane są wszelkie transakcje oraz zapisy księgowe, weryfikowana jest także prawidłowość wyceny aktywów i pasywów na dzień bilansowy, jak również ustalany wynik finansowy za rok obrotowy. W razie zaistniałej potrzeby rewident może zainicjować testy analityczne oraz szczegółowe, w celu dostarczenia dodatkowych informacji, które pozwolą na poznanie stopnia istotności i zakresu ewentualnych błędów czy zniekształceń. Każdy test musi być uprzednio zaplanowany i przeprowadzony zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Badania przyjętymi przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów.

Ostatnim etapem jest sporządzenie sprawozdania z przeprowadzonego badania. W jego skład wchodzi opinia i raport z kontroli. Istnieją trzy rodzaje opinii:

  • opinia bez zastrzeżeń;
  • opinia z zastrzeżeniami;
  • opinia negatywna.

Co ważne, audytor może odmówić wystawienia opinii, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości przeprowadzenia wiarygodnego badania.

Jak się przygotować do audytu finansowego?

Przed przystąpieniem do audytu, rewident poprosi o przygotowanie niezbędnych dokumentów, które będą podlegały ścisłej kontroli. Mowa tutaj m.in. o:

  • pierwszej wersji sprawozdania finansowego;
  • rachunku zysków i strat;
  • dokumentacji podatkowej;
  • zestawień obrotów i sald;
  • rejestrach księgowych;
  • fakturach;
  • umowach (najważniejszych) podpisanych przez spółkę;
  • regulaminie firmy.

Wskazane dokumenty należy przygotować i uporządkować. W trakcie trwania audytu należy zapewnić dogodne miejsce dla rewidenta oraz umożliwić swobodny dostęp do wszelkiej niezbędnej dokumentacji. Po zakończeniu badania wskazane jest przeanalizowanie wniosków oraz rekomendacji audytora, jak również wdrożenie ewentualnych zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Jakie korzyści przynosi audyt finansowy?

Audyt często kojarzony jest przez przedsiębiorców w negatywny sposób. Jednak warto pamiętać, że taki rodzaj badania pozwala wykryć ewentualne błędy oraz zaproponować optymalne rozwiązania. Audytorzy służą również radą i wskazują, co należy zrobić, by uniknąć w przyszłości wszelkich nieprawidłowości. Pozwala to zwiększyć efektywność ekonomiczną danej firmy. Dodatkowo rewident pomaga przedsiębiorcom w rozpoznawaniu mocnych i słabych stron jego pracowników. Wdrożenie cennych rad przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania danej jednostki.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradczej biura rachunkowego Giax?

Prawidłowe przygotowanie do audytu może być poprzedzone wsparciem ze strony profesjonalnego biura rachunkowego. Dużym atutem jest fakt, że doradztwo finansowe może być przeprowadzone online, dzięki czemu ewentualna odległość nie stanowi przeszkody. Controller finansowy przeanalizuje wszelkie kwestie ekonomiczne w firmie, w tym jej stan majątkowy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie takiego specjalisty, gdyż jego wiedza i umiejętności przekładają się na lepszą pozycję danej jednostki. Nasze biuro rachunkowe świadczy fachową pomoc i doradztwo z zakresu prowadzenia ksiąg finansowych tak, aby rewident nie miał żadnych zastrzeżeń.

Zakończenie roku obrotowego wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jedną z nich jest przeprowadzenie audytu, który stanowi obowiązkową procedurę dla wielu jednostek. Przy profesjonalnym wsparciu biura rachunkowego Giax, cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Księgowość – 661 018 881

Napisz do nas