Cash flow – jak zarządzać przepływami pieniężnymi
Cash flow – jak zarządzać przepływami pieniężnymi, aby nie zabrakło na inwestycje?
15 czerwca, 2024
urlop bezpłatny a wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy a bezpłatny – sprawdź ich najważniejsze różnice!
11 lipca, 2024

Jak rozliczać delegacje zagraniczne?

Delegacje na stałe wpisały się w charakter życia zawodowego. Każdy pracodawca, który oddeleguje swojego pracownika w podróż służbową, musi spełnić określone obowiązki. Jednym z nich jest prawidłowe rozliczenie delegacji.

Na czym polega polecenie wyjazdu służbowego?

Polecenie wyjazdu służbowego to podstawa formalna podróży służbowej. Najczęściej wydawane jest na piśmie, aby uniknąć wszelkich nieporozumień. Zapis dotyczy terminu, miejsca, środka transportu, okresu trwania, kwoty zaliczki oraz celu konkretnego wyjazdu. Takie polecenie wydaje pracodawca. Co ważne, w sytuacji, kiedy podwładny odmówi wyjazdu służbowego, wówczas w stosunku do niego mogą zostać wyciągnięte konsekwencje z tego tytułu. Jednak nie dotyczy to kobiet w ciąży oraz rodziców opiekujących się dzieckiem do 4 roku życia.

Jakie obowiązki należy wypełnić w związku z wyjazdem służbowym pracownika?

Każdy pracownik odbywający podróż służbową ma prawo do należności związanych z pokryciem kosztów dotyczących delegacji. Kwestia ta jest uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 30 czerwca 2022 roku. Zapisy regulują takie aspekty jak:

Dieta w podróży zagranicznej

Wysokość diet zależna jest od kraju, w którym odbywa się podróż służbowa. Przy jej obliczaniu stosuje się następujące zasady:

  • za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości;
  • za niepełną dobę, czyli do 8 godzin, przysługuje 1/3 diety;
  • 8-12 godzin, przysługuje 1/2 diety;
    powyżej 12 godzin przysługuje dieta w pełnej wysokości.

W sytuacji, gdy pracodawca zapewni swemu pracownikowi całodzienne wyżywienie bądź wyżywienie jest opłacone w cenie karty okrętowej, wówczas podwładnemu przysługuje 25% diety. Gdy delegowany otrzymuje częściowe wyżywienie, wtedy należy mu się odpowiednio:

  • śniadania – 15% diety;
  • obiady – 30% diety;
  • kolacje – 30% diety;
  • inne wydatki – 25% diety.

Dojazdy w zagranicznej podróży służbowej

Pracownikowi odbywającemu delegację zagraniczną przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów związanych z przejazdem z lotniska do lotniska (portu, dworca), w wysokości jednej diety w miejscu docelowym bądź w miejscowości, w której podwładny korzystał z noclegu. Dodatkowo pracownikowi przysługuje również ryczałt związany z pokryciem kosztów środkami komunikacji miejscowej – to 10% diety za każdą rozpoczętą dobę. Kwoty te nie dotyczą podwładnych poruszających się samochodem.

Noclegi w podróży zagranicznej

Na podstawie przedłożonych przez pracownika rachunków i faktur następuje zwrot kosztów. W przypadku braku tego rodzaju potwierdzenia podwładnemu przysługuje 25% limitu ryczałtu za nocleg (limit zależny jest od konkretnego kraju).

Należności za inne wydatki związane z delegacją zagraniczną

Pracownik może ubiegać się o zwrot kosztów, które były poniesione w związku z przewozem bagażu osobistego do 30 kg – samolotem. Jednak jest to możliwe wówczas, gdy podróż trwała ponad 30 dni lub w sytuacji, gdy państwem docelowym jest państwo pozaeuropejskie. Zwrot kosztów może dotyczyć także udokumentowanego leczenia oraz zakupu leków.

Co jest ujmowane w trakcie rozliczania podróży służbowej?

W rozliczeniu delegacji zagranicznej ujmowane są następujące kwestie:

  • czas trwania delegacji zagranicznej;
  • dieta;
  • rozliczenie noclegu;
  • zwrot kosztów dojazdów.

W jaki sposób i w jakim terminie należy rozliczyć delegację zagraniczną?

Delegację zagraniczną należy rozliczyć w ciągu 14 dni od dnia zakończenia podróży. Rozliczenia można dokonać w walucie obcej, wymiennej bądź krajowej. Jeżeli pracodawca nie ma konta walutowego, a wypłata diety następuje w PLN, wówczas zobowiązany jest zastosować kurs walut z dnia poprzedniego podawany przez NBP.

Jeśli dieta płacona jest jako zaliczka przed podróżą, to kurs brany jest z dnia poprzedzającego wypłatę. Do rozrachunku należy załączyć stosowne dokumenty. W przypadku, gdy dieta płacona jest z rozliczeniem już po odbyciu podróży, to kurs brany jest z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia. Pracownik ma obowiązek przedstawić wszystkie faktury i rachunki, które stanowią potwierdzenie poniesionych kosztów. Obowiązek ten nie dotyczy wydatków objętych ryczałtami, jak również diet. W przypadku, gdy pracownik nie będzie w stanie przedstawić stosownej dokumentacji, wówczas zobowiązany jest do złożenia pisemnego oświadczenia o poniesionych wydatkach, jak również opisania przyczyn braku ich udokumentowania.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z fachowego doradztwa biznesowego naszego biura rachunkowego Giax, w którym świadczymy usługi księgowe oraz kadrowo-płacowe. Specjaliści pomogą wypełnić stosowną dokumentację i zadbają o wszystkie elementy rozliczenia delegacji.

Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Księgowość – 661 018 881

Napisz do nas