Zamknięcie ksiąg rachunkowych za rok obrotowy wymaga dużego nakładu pracy w przedsiębiorstwie i może prowadzić do spiętrzenia zadań do wykonania. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami jest to jednak obowiązkiem każdej spółki. Na czym polega zamknięcie roku obrotowego? Z jakich etapów się składa? Do kiedy należy zamknąć księgi rachunkowe za rok obrotowy?
Zasady zamykania roku obrotowego określa Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami w celu zamknięciu ksiąg rachunkowych za rok obrotowy należy:
Dokumentacja procesowa powinna zostać wydrukowana lub przeniesiona na informatyczny nośnik danych, który zapewnia trwałość zapisu informacji przez czas nie krótszy od wymaganego dla przechowywania ksiąg rachunkowych, czyli przez co najmniej 5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, w którym je zatwierdzono.
Księgi rachunkowe należy zamknąć się na dzień kończący rok obrotowy, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zaistnienia tego zdarzenia. W wypadku jednostek, których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc kończy się 31 grudnia, zamknięcie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić najpóźniej do 31 marca kolejnego roku.
Zamknięcie roku obrotowego można podzielić na trzy etapy:
Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na ustaleniu realnej wartości składników aktywów i pasywów. Na tym etapie konieczne jest sprawdzenie obrotów i sald, czyli formalna weryfikacja poprawności i kompletności zapisów księgowych. Wymaga to ustalenia łatwych do usunięcia zniekształceń zapisów księgowych – kredytowych dla należności i debetowych dla zobowiązań. Zamknięcie ksiąg rachunkowych wymaga również inwentaryzacji, która pozwala potwierdzić realność kwot figurujących na kontach aktywów i pasywów. Stanowi ona długotrwały proces, dlatego istnieje możliwość jej rozpoczęcia już na trzy miesiące przed końcem roku obrotowego i zakończenia w ciągu piętnastu dni roku następnego. Wszystkie ewentualne niezgodności sald kont księgowych z inwentaryzacją muszą zostać zweryfikowane i rozliczone. Przy zamknięciu ksiąg rachunkowych konieczna jest również aktualizacja wartości składników majątku z uwzględnieniem ich przydatności gospodarczej.
Drugim etapem zamykania roku obrotowego jest sporządzenie sprawozdania finansowego, składającego się z:
Sprawozdanie tego typu powinno być sporządzone w języku polskim i jako walutę przyjmować polski złoty. Przedstawione w nim dane liczbowe mogą zostać wykazane w zaokrągleniu do tysięcy złotych, pod warunkiem że nie powoduje to zniekształcenia obrazu jednostki przedstawionego w prezentowanej dokumentacji.
Zamknięcie roku obrotowego w niektórych przypadkach wymaga również badania sprawozdania finansowego przez biegłych rewidentów. Dotyczy to spółek:
Z uwagi na obowiązek badania przez biegłego rewidenta sprawozdanie finansowe wymienionych spółek, poza bilansem, rachunkiem zysków i strat oraz informacjami dodatkowymi, powinno również obejmować zestawienie zmian w kapitale własnym, a także rachunek przepływów pieniężnych.
Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych za rok obrotowy następuje po 15 dniach od zatwierdzenia sprawozdania finansowego, które jest z kolei zatwierdzane w terminie do 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. W jego następstwie nie jest już możliwe wprowadzanie jakichkolwiek zmian do dokumentacji księgowej. W sytuacji, gdy wystąpiły w niej istotne błędy, korekty wykonuje się w księgach rachunkowych na kolejny rok obrotowy.
Biuro rachunkowe Giax kompleksowo pomaga w prowadzeniu księgowości, a także zamykaniu ksiąg rachunkowych za rok obrotowy.
Zapraszamy do kontaktu!
Kadry i płace – 89 333 50 33
IT – 661 119 901
e-mail: biuro@giax.pl