Mikrorachunek – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Biuro Rachunkowe Olsztyn Mikrorachunek

Razem z nowelizacją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową z dniem 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy oraz osoby prywatne mogą skorzystać z mikrorachunku. Mikrorachunek to indywidualne konto bankowe, które służy jedynie do nagromadzania środków na cele specjalne. Uzbierana kwota jest przeznaczona na zapłatę podatku VAT, CIT lub PIT – zależy od sposobu rozliczania się z fiskusem. 

​Mikrorachunek nie jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców. Zwolnieni z obowiązku jego prowadzenia są firmy rozliczające się na zasadzie karty podatkowej, VAT-14, ale również VAT w imporcie. Natomiast osoby fizyczne i prawne, które płacą podatek dochodowy oraz regulują podatki od towarów i usług oraz niepodatkowane należności budżetowe mają teraz obowiązek wykorzystywać do tego celu swój indywidualny numer rachunku.

​Generowanie mikrorachunku

​Dostęp do mikrorachunku można uzyskać, korzystając z generatora, który znajduje się na stronie www.podatki.gov.pl. Aby zarejestrować się w systemie należy mieć przygotowany numer NIP (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej) lub PESEL (opcja dla osób fizycznych). Po podaniu wspomnianych informacji, indywidualny rachunek bankowy do regulowania należności podatkowych jest otwierany automatycznie.

​Jak korzystać z mikrorachunku?

Należy pamiętać, że korzystanie z mikrorachunku odbywa się jedynie w jedną stronę –  osoba fizyczna lub prowadząca działalność może opłacać z niego podatki. Jeżeli na mikrorachunku powstanie jakakolwiek nadpłata, jest przekazywana już bezpośrednio na główne konto bankowe. Z takich udogodnień mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale również osoby fizyczne będące podatnikami lub płatnikami.

Jakie cel ma prowadzenie mikrorachunku?

Wprowadzenie mikrorachunku ma na celu uproszczenie wszystkich dotychczasowych regulacji. Zamiast wpłacać różne podatki na różne konta, od 2020 roku podatnik może dokonywać opłat, wpłacając pieniądze jedno stałe konto. Jakie zalety płyną z posiadania mikrorachunku

  • w łatwy sposób możemy kontrolować zarządzanie swoimi finansami,
  • pozwala to zminimalizować ryzyko pomyłek,
  • w łatwy i szybki sposób otrzymać ważne dokumenty np. zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zakładania i korzystania z mikrorachunku, odpowiedzi na nie można znaleźć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub na stronach instytucji państwowych. Szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania instrumentu reguluje ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1520). 

Ponadto można skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego w Olsztynie i bez obaw prowadzić swoją działalność gospodarczą lub we właściwy sposób rozliczać się z fiskusem jako osoba prywatna.