zatrudnienie pracownika z zagranicy
Zatrudnianie pracowników z zagranicy – sprawdź jakie są procedury?
10 maja, 2024
Cash flow – jak zarządzać przepływami pieniężnymi
Cash flow – jak zarządzać przepływami pieniężnymi, aby nie zabrakło na inwestycje?
15 czerwca, 2024

Jak controlling wpływa na wzrost efektywności finansowej przedsiębiorstwa?

Prawidłowo wypracowany system zarządzania to fundament sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Pozwala on uniknąć błędów, wyeliminować bądź skorygować odchylenia, jak również obrać optymalną ścieżkę rozwoju przedsiębiorstwa. Wiedza i doświadczenie nie zawsze są wystarczające, stąd też warto wdrożyć controlling, czyli narzędzie służące do zarządzania finansami.

Czym jest controlling?

Controlling to strategiczne narzędzie, pomagające w efektywnym zarządzaniu zasobami finansowymi. Wspierane jest poprzez technologie informatyczne, które zintegrowane są z wewnętrznymi systemami przedsiębiorstwa, usprawniając procesy gromadzenia i przetwarzania danych. Controlling to strategiczny i operacyjny proces zarządzania, obejmujący całą strukturę firmy.

Controlling w ujęciu finansowym to sposób zarządzania, który dostarcza rzetelnych i wiarygodnych informacji odnoszących się do wyników firmy. Mowa tutaj m.in. o zyskach, stratach, rentowności, kosztach, płynności finansowej, wypłacalności czy kierunku rozwoju.

Jakie są funkcje controllingu?

Controlling składa się z 4 głównych funkcji:

Planowanie

To podstawowe założenie controllingu, którego zadaniem jest wyznaczenie konkretnych celów danego przedsiębiorstwa w ujęciu krótko- i długoterminowym. Ich zapis powinien ułatwiać weryfikację stopnia realizacji. Planowanie to również zdefiniowanie sposobów oraz zakresu czasowego, niezbędnego do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Sterowanie

Funkcja ta obejmuje korektę wcześniej ustalonych założeń. Mowa tutaj m.in. o aktualizacji przyjętego budżetu. Tego rodzaju działania mają przyczynić się do lepszej pozycji danej firmy. Sterowanie to również monitorowanie stanu faktycznego, poprzez realizację kluczowych zadań.

Koordynacja

Odpowiada za zwiększenie efektywności systemu zarządzania. Koordynacja działań zwiększa skuteczność pracy. Dodatkowo zapewnia poszczególnym jednostkom właściwy stopień dopasowania oraz realizacji celów.

Jakie są etapy controllingu finansowego?

Controlling musi być ściśle dostosowany do realiów danego przedsiębiorstwa. Najczęściej składa się z trzech etapów.

1 etap – to odpowiednie planowanie finansowe. Jego głównym zadaniem jest określenie sposobów realizacji założeń przedsiębiorstwa.

2 etap – to wdrożenie przyjętego planu.

3 etap – obejmuje kontrolę przyjętych i wdrożonych działań.

Controlling finansowy powinien być prowadzony zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu realizowanego planu. Pozwala to na bieżąco reagować na wszelkie odchylenia czy trudności.

W jaki sposób controlling wpływa na efektywność finansową firmy?

System controllingu dostarcza kluczowych danych, niezbędnych do wyznaczania konkretnych celów dla poszczególnych działów i środków, które trzeba na nie przeznaczyć. Dodatkowo uwzględnia koszty firmy oraz weryfikuje je z przychodami. Controlling ułatwia także optymalizację kosztów, związanych z prowadzeniem działalności. Dostarcza informacji mających wpływ na wybór najlepszych inwestycji, jak również pomaga zbudować możliwe opcje finansowe czy przygotowuje na każdą ewentualność. Zarządzanie przedsiębiorstwem często wymaga podjęcia szybkich decyzji lub dostosowania się do aktualnej sytuacji. Controlling znacząco ułatwia niezwłoczne reagowanie na dynamiczne zmiany zachodzące w organizacji. Wszystko to przekłada się na efektywność finansową firmy.

Jakie są zalety controllingu?

Wdrożenie controllingu ma wiele zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • poprawa procesu decyzyjnego, wynikająca z dokładnych analiz i rzetelnych danych;
  • podejmowanie bardziej świadomych decyzji przez kierowników czy menedżerów;
  • zwiększona efektywność operacyjna;
    optymalizacja kosztów;
  • zlokalizowanie obszarów podlegających zmianie w kontekście wydajności, redukcji kosztów czy optymalizacji procesów;
  • efektywniejsza kontrola finansowa przedsiębiorstwa;
  • usprawnienie kontroli nad płynnością finansową;
  • wykrycie odchyleń i problemów, pozwalających uniknąć kryzysu finansowego;
  • wsparcie rozwoju strategii i inicjatyw firmy;
  • zrozumienie rynkowych trendów i umiejętne ich wykorzystanie;
  • możliwość prognozowania wyników;
    łatwiejsze podejmowanie decyzji;
  • lepsze wyniki przedsiębiorstwa;
  • zwiększenie konkurencyjności;
  • poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego warto skorzystać z usług controllingu finansowego?

Controlling będzie wymierny i efektywny, jeżeli zostanie prawidłowo przeprowadzony. Proces ten wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia z zakresu finansów, ekonomii, zarządzania oraz prawa. Rzetelnie przeprowadzona analiza kluczowych danych, dostarczy istotnych informacji, które pozwolą na optymalne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Controlling musi być również ściśle dopasowany do wielkości i charakteru danej firmy. Właśnie dlatego warto wybrać specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem tego typu rozwiązań.

Biuro rachunkowe GIAX posiada bogate doświadczenie z zakresu controllingu, usług księgowych oraz doradztwa finansowego. To gwarancja kompetentnej obsługi całego przedsiębiorstwa. Wdrożenie controllingu finansowego na najwyższym poziomie pozwoli szybko dostrzec pozytywne efekty w postaci wyższych zysków.

Wbrew pozorom controlling znajduje swoje zastosowanie nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, warto go również wdrożyć w średnich czy małych firmach. System ten dostarcza cennych informacji do wyznaczania celów, jak również pozwala na efektywne zarządzanie finansami. Jednak należy mieć na uwadze, że musi być on prawidłowo przeprowadzony.

Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Księgowość – 661 018 881

Napisz do nas