Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przestrzegania określonych terminów i uiszczania konkretnych należności. Jedną z ważniejszych kwestii są składki ZUS, których opłacenie warunkują ustalone daty. Brak zapłaty będzie skutkował określonymi konsekwencjami.
Składki ZUS to zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne zobowiązania finansowe płacone częściowo bądź w całości przez przedsiębiorców i pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do składek ZUS zalicza się:
Podatnik opłaca składki ZUS przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego – NRS.
NRS zawiera numer ZUS oraz identyfikator NIP. W sytuacji, kiedy konto zostało założone bez nr NIP, wówczas ostatnie 10 cyfr NRS stanowi numer konta w systemie ZUS.
Na podstawie NRS Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisuje oraz rozlicza wpłaty na koncie.
Przyczyn opóźnień w płaceniu składek ZUS może być wiele. Najczęściej wynika to z braku wiedzy i niedostosowania się przedsiębiorców do zmieniających się przepisów prawnych. Inną przyczyną jest brak środków finansowych w wyznaczonym terminie na zapłatę składek. Opóźnienia często wynikają również z nieodpowiedniej organizacji pieniędzmi w przedsiębiorstwie, co skutkuje trudnościami w planowaniu wydatków oraz terminowym opłaceniu należności.
Obowiązek odprowadzenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ściśle określony konkretnymi datami. Podatnicy muszą wnieść opłaty w terminie:
do 5 dnia następnego miesiąca – jednostka budżetowa bądź samorządowy zakład budżetowy;
Przekroczenie wyznaczonych terminów będzie skutkowało rozpoczęciem procesu naliczenia odsetek. Forma prowadzonej działalności wyznacza zakres odpowiedzialności za te zobowiązania. ZUS ma ustawowy obowiązek wyegzekwowania nieopłaconych składek i może to nastąpić w trybie:
Tryb egzekucji administracyjnej prowadzony jest przez dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako egzekucja własna bądź za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego. Do tego rodzaju postępowania może dojść po 7 dniach od doręczenia upomnienia przez wierzyciela, mowa o tym w art.15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jeżeli przedsiębiorca nie dotrzymuje terminów uiszczenia opłaty za składki, wówczas ZUS kieruje do niego pismo przypominające (upomnienie). Egzekucja może dotyczyć:
Jednocześnie ZUS wzywa, aby bez jego zgody nie dokonywano wypłat z rachunku bankowego do wysokości wierzytelności. Zajęte kwoty mają być przekazane na pokrycie egzekwowanego zobowiązania. Co ważne, zajęcie obejmuje także środki wpłacane na rachunek bankowy, które były dokonane po dacie obciążenia konta. Przedsiębiorstwo nie może wypłacać środków finansowych bez zgody ZUS. Bank zobowiązany jest natomiast do udostępnienia funduszy na wypłaty z tytułu bieżącego wynagrodzenia za pracę bądź zasądzone alimenty oraz renty o charakterze alimentacyjnym. Co ważne, może to nastąpić jedynie po udowodnieniu, na co będą przeznaczone środki.
ZUS może prowadzić dochodzenie zaległych należności także w trybie egzekucji sądowej, która jest prowadzona przez komornika sądowego na wniosek organu.
Egzekucja ta jest stosowana, gdy:
W sytuacji, kiedy składki ZUS nie zostały opłacone w terminie, wówczas przedsiębiorca musi liczyć się z naliczeniem odsetek za zwłokę. Co ważne, należy je obliczyć i uregulować samodzielnie. Ich wysokość jest zależna od czasu, jaki upłynął między wyznaczonym terminem zapłaty, a dniem uregulowania opłat. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że podczas naliczania odsetek stosuje się przepisy odnoszące się do składek na ubezpieczenie społeczne. Art. 23 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową określa, że odsetki za zwłokę nalicza się na zasadach oraz w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej (wyłączeniu podlega art. 56a tej ustawy). Zgodnie z przepisami odsetek od zaległości nie pobiera się, jeśli nie przekraczają wartości 1% wynagrodzenia minimalnego, które obowiązuje w danym roku kalendarzowym.
Jeżeli podatnik nie uiszcza opłat przez dłuższy czas, wówczas ZUS może przekazać sprawę do sądu. W takim przypadku przedsiębiorca musi liczyć się z:
Terminowe opłacanie składek ZUS jest niezwykle istotne. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto skorzystać z usług kadrowo-płacowych oraz księgowych, świadczonych przez biuro rachunkowe GIAX. To rzetelna pomoc, fachowe doradztwo oraz prawidłowo prowadzone kwestie związane z każdym aspektem, wynikającym z prowadzenia działalności gospodarczej.
Zapraszamy do kontaktu!
Kadry i płace – 89 333 50 33
IT – 661 119 901
e-mail: biuro@giax.pl